Zázvor lékařský (Zingiber officionalis)

lidově: ďumbír, ďumbíř, galgan, ginger, kokořík, kurkumovník, kurkuma, zázvor siamský, zázvor stonkový aj. V Indii je známý pod názvem adrak nebo také sunthi a v tradiční indické medicíně je využíván již po celá staletí. Dnes je užíván na celém světě. Více než polovina produkce pochází z Indie, Jamajky, Brazílie a Nigérie, kde se pěstuje pouze v uměle pěstovaných kulturách, planě rostoucí se již nevyskytuje.

Zázvor je vytrvalá až 10m vysoká rostlina, patřící do stejnojmenné čeledi Zingiberaceae. Na plazivých oddencích vyrůstají lodyhy s úzkými přisedlými listy a bezlisté stvoly zakončené klasovitým květenstvím, které příjemně voní. Plody jsou ve formě trojpouzderné mnohosemenné tobolky.

K léčení je vhodný zázvor čerstvý i sušený. Vyrábí se z něj nálev, odvar, tinktura, mletý jej můžeme koupit v lékárně v podobě tablet. Při používání čerstvého oddenku oloupeme vždy jen tu část, kterou spotřebujeme, krájíme ji na tenké plátky nebo ji nastrouháme.

Zázvor podporuje trávení, působí proti nevolnosti (při jízdě automobilem, v těhotenství), zvyšuje krevní tok (zabraňuje shlukování krevních destiček, čímž pomáhá při arterioskleróze), napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a v játrech, zvyšuje produkci žluče. Vykazuje protizánětlivé účinky a působí také jako účinné afrodisiakum.Vytisknout

Návštěva:
©etikoterapie2009