Svatojánský chléb - karob

Karobové boby rostou v luscích na stromu, který bychom nalezli především na Středním Východě. Po usušení se melou na jemný prášek, který si v obchodě můžeme koupit pod názvem Svatojánský chléb nebo již zmíněný Karob.

Karob obsahuje mnoho hodnotných, zdraví prospěšných látek: vitaminy skupiny B, vápník (3x více než kakao), hořčík, draslík, železo, mangan atd. Dále obsahuje 8% bílkovin a asi 46% přirozeného cukru, je bohatým zdrojem vlákniny (pektinu). O proti kakau má méně kalorií a mnohokrát méně tuku. Má příznivý vliv na trávení a vylučování a na snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Na rozdíl od kakaa neobsahuje karob škodlivé methylxanthiny (s jejich četnými nepříznivými účinky pro zdraví člověka - od zrychleného tepu přes poruchy spánku a nadměrnou vznětlivost až po pocity úzkosti), nevyžaduje při výrobě kvašení přinášející nebezpečí rozvoje nežádoucích baktérií či plísní (u čokolády je kvašení nutné pro dosažení chuti). Vzhledem k přirozeně nasládlé chuti nevyžaduje karob obohacení cukrem a vzhledem k jemné konzistenci nevyžaduje ani přidávání velkého množství tuku (při výrobě čokolády běžné).

Kakau se chutí podobá tak, že v pečivu a cukroví, jej téměř nepoznáte. Čokoláda ze svatojánského chleba je sice trochu jiná, nicméně chutná také dobře. Jen kakao k snídani si z něj neuděláte. Pokud použijete do teplého mléka (nejlépe sojového či jiného obilného) malé množství karobu (1 rovnou čajovou lžičku na šálek), také si pochutnáte, ale vaše známé kakao to nebude.


Vytisknout

Návštěva:
©etikoterapie2009