MÁK SETÝ (Papaver somniferum L.)

Mák setý je jednoletá rostlina, dorůstající asi metrové výšky. Její listy jsou živě zelené barvy, objímavé, nerovnoměrně zubaté. Květy jsou jednotlivé, na konci se větví čtyřmi velkými korunními lístky starorůžové barvy. Barevné odstíny květů kolísají podle odrůd os modrofialové přes růžovou až po bílou. Plodem jsou typické makovice, neúplně rozdělené na několik oddělení s velkým počtem modročerných, zřídka bílých semen. Kvete v červnu a červenci.

Mák je pěstovaná rostlina, jen občas zplaňující.

Všechny části máku, s výjimkou semen, obsahují řadu alkaloidů jako morfin, kodein, papaverin a narkotin, tebain, laudanin, protopin. Makové drogy mají výrzný účinek protikřečový a dále znecitlivující až narkotický. Jejich působení se používá v soudobé medicíně. V přírodoléčebně pojaté fytoterapii se makové drogy nepoužívají pro jejich prudké a nebezpečné účinky.

Mák je vynikající potravina, obsahuje mnoho stopových prvků, hlavně vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku a sodíku, takže je jako zásadotvorná potravina vhodnou protiváhou naší překyselující stravě.

Účinky máku, ať už kladné nebo záporné, byly známy již od r. 3000 let př. n. l., kdy jej Sumerové nazývali "rostlinou radosti". Od roku 300 př. n. l. používali opium Arabové, Řekové i Římané jako sedativum a jako uspávací drogu. Během staletí se droga rozšířila do Persie, Indie, Číny, Evropy i Ameriky. Přinesla lidstvu hodně dobra tím, že trpícím ušetřila hrozné bolesti, ale jiným se stala kletbou, když upadli do jejího vlivu.

Na území dnešní České republiky se mák ve velkém jako olejnina začal pěstovat počátkem 19. stol. po katastrofálních škodách na olivových plantážích v jižní Francii. V roce 1896 se mák pěstoval na ploše 1772 ha, s průměrným výnosem 0,71 t/ha, nejvíce ve středních Čechách okolo Prahy a v okolí Tábora a Čáslavi.[3] Do roku 1946 vzrostla plocha na které se mák pěstoval na 31 000 ha a od té doby postupně klesala na méně než 8 000 v roce 1989, poté začala prudce vzrůstat k 30 000 ha v roce 1994. Další prudký skok následoval po roce 2004 (hektarový výnos 0,9 t/ha) a v roce 2007 bylo mákem oseto téměř 60 000 ha (0,58 t/ha).[4] Pěstování máku postupně nahradilo plodiny regulované EU jako je cukrovka.

Téměř všechna produkce je určena pro potravinářstvi, makovina (makovice) je využívána ve farmacii. Přes 4/5 produkce je exportováno, především do slovanských zemí, kde je mák tradiční pochoutkou.

Mezi odrůdy vyšlechtěné na českém území patří Azur (pěstován během let 1928-73), Hanácký modrý (1934-80) a Amarin (1975).





Vytisknout



















Návštěva:
©etikoterapie2009